Bekap podataka

Pravljene rezervnih kopija (bekap/back up) podataka redovna je praksa kompanija i pojedinaca koji odgovorno čuvaju svoje podatke. Ipak, još uvek veliki procenat pravnih i fizičkih lica zanemaruje ovu važnu aktivnost, sve dok ne bude prekasno. Gubljenje fajlova znači gubljenje vremena i novca, a sve u cilju vraćanja informacija koje su u nekim slučajevima ključne za poslovanje. U nastavku Vam predstavljamo kako da, na najbolji način, sprečite gubitak važnih podataka.

Šta je bekap (back up) podataka?

Šta znači bekapovanje podataka? Back up podataka je proces pravljenja rezervnih kopija u cilju njihovog čuvanja. Time se sprečava njihov gubitak u slučaju neželjenih događaja, bilo da je u pitanju virus ili prestanak rada hard diska. Rezervne kopije se najčešće čuvaju na drugim mestima, kako bi se obezbedila dodatna sigurnost.

Kako nastaje gubitak podataka?

Do gubitka podataka može doći kada se podaci slučajno obrišu ili nešto prouzrokuje njihovo oštećenje. Virus, fizičko oštećenje ili greške pri formatiranju mogu učiniti podatke nečitljivim. Prema jednom istraživanju sa početka 2023. godine, 67% izgubljenih podataka prouzrokuje kvar hard diska ili sistema, 14% prouzrokuju ljudske greške, dok 10% proističe iz kvara softvera.

Uzroci gubitka podataka:

-Ljudske greške -Virusi i malver -Formatiranje ili oštećenje hard diska -Prekidi napajanja -Krađa računara -Oštećenje prosipanjem tečnosti -Nesreće i prirodne katastrofe -Kvar softvera -Hakerski napadi i zloupotreba

Nekada se dešava da, u toku obavljanja posla, zaposleni prave nenamerne greške. To su npr. brisanje važnih dokumenata ili delova dokumenata, oštećenje ili formatiranje hard diska ili prosipanje tečnosti. Takođe, kompjuter često dobije virus putem elektronske pošte i pozivom da se klikne na određeni link. Najveći broj gubitaka podataka dešava se zbog kvara hardvera, najčešće hard diska, na kome se podaci u kompjuteru i skladište. Od ukupnog broja kvarova hard diska, 60% je rezultat mehaničkih problema, a 40% je posledica ljudske zloupotrebe ili nepravilnog rukovanja uključujući i padove.

Hard diskovi mogu biti oštećeni ako se računar pregrije ili zbog nakupljene prašine u računaru. Ipak, kao i svaki uređaj, hard disk se troši tokom vremena i u nekom trenutku će prestati da radi. Znakovi koji upozoravanju na otkaz hard diska su: fajlovi se ne otvaraju, računar se zamrzava, hard disk ima probleme pri pokretanju, brzina obrade podataka opada itd. Prekidi napajanja mogu da dovedu do oštećenja postojećih fajlova zbog nepravilnih procedura isključivanja. Vremenske nepogode mogu potpuno uništiti tehnologiju kompanije, pa nije moguće povratiti podatke izgubljene usled katastrofe.

Kako sprečiti gubitak podataka?

Neki izgubljeni podaci mogu biti spaseni, ali ovaj proces zahteva pomoć IT stručnjaka, troši vreme i resurse koje preduzeće može koristiti na drugi način. U nekim slučajevima izgubljene informacije i fajlove nije moguće vratiti, što prevenciju čini još važnijom. Razumevanjem uzroka i potencijalnih pretnji značajno smanjujete šanse za gubitak podataka. Kako ne biste dobili obaveštenje „Vaši podaci su sada naši” zaštitite se od malvera odgovarajućom antivirus zaštitom. Održavajte antivirusne sisteme stalno ažuriranim i redovno pokrećite skeniranja. Instalirajte program koji Vam omogućava praćenje laptopa u slučaju krađe i softver koji će pratiti stanje, odnosno zdravlje hard diska. Ako je hard disk potpuno oštećen, možete pokušati povratiti podatke pomoću programa za obnavljanje podataka. Međutim, najbolje je kontaktirati stručnjaka koji će vam pomoći u obnovi podataka izgubljenih u slučaju kvara hard diska.

Kako se radi bekapovanje (bekap) podataka

Zbog svega prethodno navedenog važno je redovno čuvati podatke na udaljenom mestu uz pomoć eksternog hard diska i na cloud serveru, poput Dropbox ili Google Cloud. Ručno, kao i automatsko pravljenje rezervne kopije uz pomoć programa za bekap osiguravaju da bilo kakva greška ili kvar ne unište podatke. Strategija 3-2-1 bekapovanja podrazumeva da u dva različita formata imate tri kopije svojih podataka, od kojih jedna nije ni fizički u neposrednoj blizini računara. Fizički odvojeni od računara ili laptopa, fajlovi više nisu ugroženi lokalnom katastrofom ili krađom. Uz Windows 10 i Microsoft nalog dobijate rešenje za jednokratnu rezervnu kopiju.

Najbolja opcija za bezbedno skladištenje, korišćenje, ali i back up podataka predstavljaju NAS uređaji, (ovde se može linkovati ka tekstu NAS uređaji). Ovo je jedno od najboljih rešenja za čuvanje podataka jer ukoliko jedan disk na NAS uređaju otkaže, drugi će sačuvati podatke. Ukoliko Vam je potrebna pomoć u implementaciji sistema za zaštitu podataka, servis računara RaLink Novi Sad Vam može pomoći. Naše usluge su pomogle velikom broju kompanija da unaprede svoje sisteme, a to isto možemo uraditi i za Vašu firmu.

Pozovite nas i saznajte više o tome kako da unapredite svoju strategiju zaštite podataka i njihov redovni bekap-Kontakt Ralink

Drugi blogovi