...

Kada i za šta Vam je potrebna fiskalna kasa

Zakonom o fiskalizaciji u obavezi izdavanja fiskalnih računa su sva pravna lica i preduzetnici koji posluju s fizičkim licima, izuzev manjeg broja šifara delatnosti.

U nastavku pojašnjavamo kako da znate da li treba da budete u sistemu e-fiskalizacije, da li vam je potrebna fiskalna kasa i koja je njena cena. Takođe, razjasnićemo najčešće dileme sa kojima se vlasnici biznisa susreću i ono što je najvažnije – kako da pojednostavite čitav proces. 

Šta je e-fiskalizacija?

  • fiskalizacija predstavlja način evidentiranja prometa na malo korišćenjem elektronskih fiskalnih uređaja (najčešće fiskalne kase). Na ovaj način Poreska uprava dobija uvid u promet roba i usluga u realnom vremenu.

Novi model fiskalizacije zahteva od svakog obveznika fiskalizacije da u trenutku prodaje izda fiskalni račun sa QR kodom. Takođe, tu je i obaveza korišćenje digitalnih sertifikata i bezbednosnog elementa, kao i sertifikacija fiskalnih uređaja. 

Zakon o fiskalnim kasama: Za šta nam je potrebna fiskalna kasa

Nove fiskalne kase (elektronski fiskalni uređaji) se uz pomoć Internet konekcije povezuju sa serverom Poreske uprave. Uloga fiskalnih kasa je da primaju, obrađuju, analiziraju i čuvaju podatke o svakoj transakciji. Takođe, obračunavaju porez za svaku transakciju i primenjuju elektronski potpis na izdatom računu, te prenose podatke u centralni sistem.

Fisklane kase za paušalce: Kome je fiskalna kasa uslov za poslovanje?

Donošenjem novog Zakona o elektronskoj fiskalizaciji 2022. godine, obveznici e-fiskalizacije postale su i one delatnosti koje to do tada nisu bile. Među njima su: kladionice, fotografske usluge, muzeji, sportski centri, frizerski i kozmetički saloni i drugi.

Kako se navodi u novom Zakonu: „obveznikom fiskalizacije smatra svaki obveznik poreza na prihode od samostalne delatnosti i svaki obveznik poreza na dobit pravnih lica, koji vrši promet na malo”. Ovo važi bez obzira da li usluge pružate i proizvode prodajete online ili offline, da li su u pitanju domaća ili strana fizička lica.

To praktično znači, da ukoliko ste pravno lice ili preduzetnik (čak i paušalac) i prodajete proizvode ili usluge fizičkim licima (promet na malo) u obavezi ste da za to izdate fiskalni račun.

Ako pak poslujete samo sa pravnim licima i preduzetnicima, niste obveznik e-fiskalizacije. Dužni ste samo da izdajete fakture i vodite KPO knjigu.

Ipak, postoje određeni izuzeci, a oni su definisani posebnom Uredbom Ministarstva finansija koja tačno navodi delatnosti koje su oslobođene evidentiranja prometa preko fiskalne kase.
Evo koje su to delatnosti.

Šifre delatnosti za koje nije potrebna fiskalna kasa

Javni poštanski servis, taksisti, advokati, telekomunikacije, veći deo finansijskih usluga, obrazovanje (izuzev šifre delatnosti 85.5 – učenje jezika i obuka za rad na računaru) i ostali mogu da posluju sa fizičkim licima bez izdavanja računa.

Šifre delatnosti za koje nije potrebna fiskalna kasa su:


  • Obveznici fiskalizacije koji naknadu od prodaje dobra i usluga fizičkim licima naplaćuju ispostavljanjem računa po obračunu potrošnje preko mernih instrumenata (grejanje, gas, telefon, električna energija, voda i dr.)
  • delatnosti iz Zakona o komunalnim delatnostima, osim upravljanja grobljima i sahranjivanje; pogrebne delatnosti i pružanja usluga na pijacama: izdavanje u zakup objekata, tezgi i prostora na njima;
  • poslovi iz Pravilnika o određivanju poslova koji se smatraju starim i umetničkim zanatima, odnosno poslovima domaće radinosti, načinu sertifikovanja istih i vođenju posebne evidencije izdatih sertifikata
  • Pojedine delatnosti iz šifre 47.99 Prodaja preko putujućih prodavaca – ulična prodaja sladoleda, lozova, kokica i štampe – kolporteri;
  • 49.31 Gradski i prigradski kopneni prevoz putnika;
  • 49.32 Taksi prevoz;
  • 52.21 Uslužne delatnosti u kopnenom saobraćaju;
  • 53.10 Poštanske aktivnosti javnog servisa;
  • 61 Telekomunikacije;
  • 64 Finansijske usluge, osim osiguranja i penzijskih fondova;
  • 65 Osiguranje, reosiguranje i penzijski fondovi, osim obaveznog socijalnog osiguranja;
  • 66 Pomoćne delatnosti u pružanju finansijskih usluga i osiguranju;
  • 69.10 Pravni poslovi izuzev aktivnosti javnih beležnika i izvršitelja;
  • 75.00 Veterinarske delatnosti – Primarna terenska zdravstvena zaštita životinja, poslovi iz Programa mera zdravstvene zaštite životinja, poslovi dezinfekcije i deratizacije u objektima u kojima se drže i uzgajaju životinje i aktivnosti na sprečavanju pojavljivanja, širenja i suzbijanja zaraznih bolesti životinja;
  • 84.30 Obavezno socijalno osiguranje;
  • 85 Obrazovanje, osim delatnosti iz grane 85.5 – Ostalo obrazovanje;
  • 86 Zdravstvene delatnosti – zdravstvene usluge koje se obezbeđuju iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja;
  • 87 Socijalna zaštita sa smeštajem;
  • 88 Socijalna zaštita bez smeštaja;
  • 94.91 Delatnost verskih organizacija
  • Pojedine deatnosti iz šifre 96.09 Ostale nepomenute lične uslužne delatnosti – aktivnost čistača cipela, nosača, lica za naplatu parkiranja automobila
  • Prodavači sopstvenih poljoprivrednih proizvoda na pijačnim tezgama i sličnim objektima i drugim mestima u skladu sa posebnim propisima

Kako odabrati fiskalni uređaj

Na osnovu svega navedenog ste utvrdili da vam je neophodna fiskalna kasa i pitate se odakle da krenete?

Da bi pravno lice ili preduzetnik mogao da koristi fiskalnu kasu neophodno da iz Poreske uprave dobije Bezbednosni element. Isto tako neophodno je da podnese Prijavu sa podacima za generisanje jedinstvene oznake poslovnog prostora i poslovne prostorije (PGJO). Ovu proceduru smo detaljno opisali u tekstu Bezbednosni element i PGJO.

Šta je Bezbednosni element?

Bezbednosni element izdaje Poreska uprava obvezniku e-fiskalizacije i mora da sadrži elektronski sertifikat. Ovaj sertifikat Poreskoj upravi potvrđuje autentičnost svakog poreskog obveznika koji će se tim sertifikatom potpisati svaki fiskalni račun koji izda.

Bez Bezbednosnog elementa nije moguće koristiti fiskalnu kasu. U slučaju da nemate vremena da istražujete i podnosite zahtev u Poresku upravu, važno je da znate da čitav proces e-fiskalizacije možemo da uradimo u vaše ime. Ako se odlučite da fiskalnu kasu nabavite preko nas, ova usluga je potpuno besplatna.

Fiskalna kasa: Cena

Cena fiskalne kase zavisi od konkretnih potreba i specifičnosti posla. Na cenu utiče i da li vam je potreban uređaj sa terminalom za platne kartice, tradicionalna kasa sa tastaturom ili Android uređaj sa naprednim softverom.

Fiskalizaciju na telefonu, računaru ili tabletu možemo da implementiramo uz Teron softver. Takođe, fiskalnu kasu možete da kupite na rate.

U toku poslovanja susreli smo se sa različitim izazovima kada je fiskalizacija u pitanju. Za to vreme stekli smo dragoceno iskustvo koje nas je dovelo u poziciju da našim klijentima možemo da obezbedimo kasu koja je jednostavna za korišćenje, brza, praktična i ono što je najvažnije  – u skladu sa vašim specifičnim potrebama.

Kako bismo vam olakšali poslovanje, ceo proces fiskalizacije za nove korisnike završavamo gratis kao i obuku i unos artikala. Tu je i naša vrhunska podrška i servis.

Vaše je samo da preuzmete potpuno spremnu fiskalnu kasu i počnete sa radom. Kontaktirajte nas već danas i uz minimalne troškove, obezbedite svom biznisu rast bez ograničenja.

Drugi blogovi

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.